Centrum Bezpieczeństwa

Porady eksperta: Jak uniknąć oszustw online.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Każda witryna internetowa na świecie boryka się z rosnącym problemem oszukańczego wykorzystywania danych, a my pragniemy zatrzymać ten proceder współpracując z użytkownikami internetu na całym świecie - prosimy czytać dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat sygnałów ostrzegawczych i tego, jak na nie reagować.

Spam jest dziś zjawiskiem tak powszechnym, że wydaje nam się, że wiemy, czego się po nim spodziewać. Istnieją jednak dwa inne rodzaje podstępnych e-maili, znanych jako "phishing" lub "spoofing", które trudniej rozpoznać. Oba procedery polegają na wysyłaniu e-maili ze sfałszowanym adresem nadawcy, tak aby ukryć prawdziwe miejsce lub nazwę osoby wysyłającej pocztę elektroniczną. Poniżej przedstawiamy sygnały ostrzegawcze, na które należy zwracać uwagę:

Na czym polega "phishing" i jak go rozpoznać?
Poczta elektroniczna typu "phishing" jest wykorzystywana do zdobywania danych osobowych i informacji o kontach bankowych. Może ona służyć także do skłonienia odbiorcy do pobrania "złośliwego" oprogramowania. Treść e-maila może często sugerować problemy z kontem odbiorcy wymagające natychmiastowej reakcji. Często zamieszczany jest też odnośnik do fałszywej strony internetowej, na której użytkownik zostanie poproszony o podanie danych osobowych / danych konta lub pobranie złośliwego oprogramowania. Monster nigdy nie poprosi Państwa o pobranie oprogramowania do obsługi swego konta lub korzystania z naszych usług.

Czym się różni od e-maili typu "spoof"?
E-maile typu "spoof" często zawierają fałszywą ofertę zatrudnienia i/lub propozycję pośredniczenia w przetwarzaniu płatności lub transferów pieniężnych. Ten rodzaj oszustwa kierowany jest zwykle do ogółu użytkowników sieci, jednak może także dotknąć osoby korzystające z serwisu Monster, które zamieściły informacje kontaktowe w swoich życiorysach. Tak jak w przypadku poczty typu "phishing", adres nadawcy jest najczęściej sfałszowany.

Przyjrzyj się poniższym przykładom, aby wiedzieć na co zwracać uwagę

Przykłady oszukańczych e-maili z zaznaczonymi sygnałami ostrzegawczymi (kliknij, aby zobaczyć szczegóły):Rady dla Klientów: Jak nie stać się ofiarą oszustwa typu "phishing"?

Jeśli widzisz ofertę pracy, która budzi jakiekolwiek wątpliwości i obawy o defraudację kliknij tutaj, aby zgłosić tę ofertę firmie Monster.

Możesz również zgłosić podejżaną ofertę używając linka “Zgłoś ofertę” w prawym górnym rogu strony z ofertą pracy. Uwaga: formularz “Zgłoś ofertę” nie zawiera pola z adresem email. Jeśli wymagasz odpowiedzi firmy Monster, prosimy o użycie powyższego linku.

Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą defraudacji, natychmiast zgłoś się na policję oraz powiadom firmę Monster, aby umożliwić nam konkretne działania prawne w celu ochrony Ciebie – użytkownika naszego systemu.

Jak unikać oszustw podczas poszukiwania pracy

3 rodzaje oszustw, których należy unikać podczas szukania pracy w Internecie

"Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, zapewne właśnie tak jest". W przypadku poszukiwania pracy w serwisie Monster lub innych witrynach trzeba pamiętać, że innowacje techniczne, które ułatwiają wyszukiwanie ofert, mogą być również używane przez przestępców internetowych, próbujących skłonić użytkowników do skorzystania z „propozycji zatrudnienia” o wątpliwej reputacji.

Serwis Monster, światowy lider branży rekrutacji online, uznaje ochronę swoich użytkowników za najwyższy priorytet. Mimo, że sieć i baza danych serwisu Monster są stale monitorowane w celu wykrywania i blokowania prób nieuprawnionego dostępu oraz fałszywych ofert pracy, naszym głównym celem jest zapewnienie pracodawcom otwartej platformy reklamowania dostępnych stanowisk oraz umożliwienie osobom poszukującym pracy przekazywania informacji o kwalifikacjach zawodowych. Staramy się, aby tylko uprawnieni użytkownicy (na przykład pracodawcy) mieli dostęp do serwisu, ale — podobnie jak inne serwisy rekrutacyjne — nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że nieuprawnione osoby nie uzyskają dostępu do opublikowanego CV. W związku z tym pragniemy przypomnieć użytkownikom o zachowaniu środków ostrożności, zapewniających bezpieczeństwo podczas poszukiwania pracy.

Typowe zagrożenia

Oszustwa na rynku pracy często polegają na przesyłaniu fałszywych ofert pracy lub innych ogłoszeń. Inną formą są masowe wiadomości email bez określonego odbiorcy. Oto najczęstsze rodzaje oszustw:

 • Pranie brudnych pieniędzy
  Przestępcy zajmujący się praniem pieniędzy często tworzą opisy stanowisk, na których oferowane są premie lub wysokie dniówki za obsługę czeków w imieniu obcokrajowców. Osoby takie rekrutują lokalnych mieszkańców w celu „obsługi płatności” lub „przekazywania środków”, ponieważ jako obcokrajowcy rzekomo nie mogą tego robić samodzielnie. Wiadomości tego typu często są pełne błędów gramatycznych, ale mogą również zawierać profesjonalnie opracowany tekst skopiowany z ofert rzetelnych pracodawców.
 • Ponowna wysyłka
  Fałszywe oferty związane z ponowną wysyłką, zwane inaczej „przekazywaniem poczty”, zazwyczaj wymagają od kandydatów odbierania skradzionych towarów — takich jak elektronika — we własnym domu, a następnie przesyłania ich w nowych opakowaniach (często do innego kraju). Ofiary oszustw tego rodzaju mogą zostać obciążone opłatami za wysyłkę, a nawet kosztami zakupu towarów w Internecie przy użyciu skradzionych kart kredytowych.
 • Opłaty wstępne i praca w domu
  Celem wielu nieuczciwych ofert pracy w domu jest nakłonienie osób zainteresowanych do początkowej inwestycji. Takie oferty kuszą kandydatów hasłami typu „Zostań własnym szefem” lub „Szybki zarobek”, ale nie gwarantują regularnie wynagradzanej pracy i prawie zawsze wymagają dokonania wstępnej opłaty za produkty lub instrukcje jeszcze przed wyjaśnieniem zasad.
Skuteczna ochrona

Pozornie dochodowa oferta pracy może kosztować bardzo dużo osoby liczące na szybki zarobek. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zostać ofiarą tego typu przestępstwa. Podczas poszukiwania pracy:
 • Zwracaj szczególna uwagę na treści zamieszczone w ofertach pracy lub wiadomościach email.
 • Nie kontaktuj się z pracodawcą, który nie jest w stanie precyzyjnie opisać modelu działalności lub jest skłonny zatrudnić Cię nawet bez rozmowy telefonicznej. Sprawdzaj każdego pracodawcę, który wzbudza Twoje zaniepokojenie.
 • Nigdy nie umieszczaj w CV numerów dokumentów tożsamości, kart kredytowych i kont bankowych lub innych poufnych danych osobowych. Co więcej, nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych potencjalnemu pracodawcy, nawet jeśli ma to służyć „rutynowemu sprawdzeniu”, zanim nie uzyskasz pewności co do wiarygodności oferty pracy oraz samego pracodawcy. Użyj opcji widoczności CV w serwisie Monster, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
 • Nie angażuj się w transakcje wymagające przekazania lub wymiany walut albo środków pieniężnych na rzecz potencjalnego pracodawcy. Zachowaj czujność w przypadku ofert pracy w domu, które wymagają dokonania wstępnej opłaty.
 • Zachowaj ostrożność podczas kontaktów z osobami lub firmami działającymi za granicą.
W przypadku zauważenia oferty pracy budzącej wątpliwości lub podejrzenie nadużycia portalu bądź marki Monster prosimy o kontakt z nami i zgłoszenie potencjalnego oszustwa.

Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś ten fakt lokalnej policji i skontaktuj się z serwisem Monster, abyśmy mogli podjąć działania zapewniające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

Produkty i usługi

Dostęp do bazy kandydatów

Szukasz unikalnych kompetencji? Przejrzyj bazę ponad 60 tys. zarejestrowanych kandydatów, a na pewno znajdziesz odpowiednią osobę.

Rekrutacja w Social Media

Sprawimy, że Twoje ogłoszenie będzie polecane w mediach społecznościowych.

Oferty pracy

Szukasz pracowników? Zamieść oferty pracy w serwisie MonsterPolska.pl, aby dotrzeć do tysięcy kandydatów w Polsce i na całym świecie.

Wyszukiwarka talentów IT

Programiści nie odpowiadają na ogłoszenia rekrutacyjne? Mamy skuteczny sposób dotarcia do utalentowanych, pasywnych kandydatów z branży IT.

 

Wszystkie produkty

Aktywne poszukiwanie kandydatów

Idealny kandydat nie wysłał CV? Skorzystaj z sieci reklamowej Monster Polska, aby znaleźć odpowiednich kandydatów na ich ulubionych stronach internetowych.

Employer Branding

Chcesz pozyskiwać lepszych kandydatów do pracy? Zadbaj o wizerunek pracodawcy w ramach programu Employer Branding.

Aplikacja Teamio

Prowadzisz dużo rekrutacji? Teamio to doskonałe rozwiązanie dla specjalistów HR, usprawniające proces pozyskiwania i oceny kandydatów do pracy.

 

Strona dla Pracodawców

CV i list motywacyjny

CV i list motywacyjny
Przeczytaj artykuły na temat tworzenia życiorysu profesjonalnego.

Efektywne poszukiwanie pracy

Efektywne poszukiwanie pracy
W firmie w wyniku subtelnego procesu selekcji na samej górze okazuje się, kto może zostać prezesem, a kto nie.

Dla Kandydatów

Szukanie pracy
Przeglądaj najnowsze oferty pracy na monsterpolska.pl
Dodaj swoje CV
Dodaj swoje CV do naszej bazy - pokaż się pracodawcom!
Poradnik kariery
Porady dotyczące CV, listów motywacyjnych, przykłady, ciekawe artykuły.
Prawo pracy
Co warto wiedzieć o swoich prawach?
Jak napisać CV
Nie wiesz jak się zabrać do swojego CV? Tutaj znajdziesz porady i wzory.
Jak napisać list motywacyjny
Nie wiesz jak napisać list motywacyjny? Tutaj znajdziesz porady i wzory.
Szukaj pracy na iPhonie
Masz iPhone? Pobierz naszą darmową aplikację.
Inne usługi

Dla Pracodawców

Strona dla Pracodawców
Zarządzaj ofertami pracy i wybierz dogodne usługi.
Baza CV
Korzystaj z naszej bazy CV.
Career Ad Network
Innowacyjne promowanie ofert pracy w sieci.
Opublikuj ofertę pracy
Opublikuj ofertę pracy i zdobądź najlepszych kandydatów.
Wszystkie produkty

Social Media

Profile firm

Profile interesujących firm.

Aplikacja MonsterPolska.pl na iPhone

Masz iPhona? Zabierz wyszukiwarkę pracy ze sobą!

MonsterPolska.pl na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku.

MonsterPolska.pl na Twitterze

Dołącz do nas na Twitterze.

MonsterPolska.pl na YouTube

Dołącz do nas na Youtube.

Praca - oferty pracy - wyszukiwanie: